Belgische begraafplaats in Neuville-sous-Montreuil (1915-1919).
Za 27 jun

Herdenkingsplechtigheid aan “vergeten” Belg. WO I-begraafplaats in Neuville-sous-Montreuil

Kerk SteenhuffelSteenhuffeldorp, 1840 Steenhuffel (Londerzeel)
Geschikt voor alle leeftijden

Info

OPGELET: Dit evenement wordt wel in Frankrijk georganiseerd maar bedoeling is om via carpooling vanuit Londerzeel omstreeks 6 uur 's ochtends naar daar te rijden.

---------------------------------------------------------------------------------------------

📌 Op 27 april 1915, ondertussen 111 jaar geleden, werd de vijfjarige Anna LEGRAND uit Elverdinge als allereerste begraven op de Belgische begraafplaats in Neuville-sous-Montreuil (Pas-de-Calais) tijdens WO I.

Weliswaar was Anna overleden in de sanitaire trein tijdens het treintraject tussen Hazebroek en Etaples (“Malheureusement cette fillette est arrivée ici à l'état de cadavre.” lezen wij in een latere brief) maar toch werd dat meisje begraven op de begraafplaats in het graf met n° 2.

📍 Op zaterdag 27 juni 2026 om 11u houden wij een herdenkingsplechtigheid aan de "vergeten" Belgische begraafplaats met het neerleggen van bloemen en 1 minuut stilte waarna in groep wordt gewandeld naar de "Jardin de la Mémoire" waar het herdenkingsmonument staat met de namen van de overledenen.

📢 Op die Belgische begraafplaats werden, van 27 april 1915 tot 20 april 1919, 605 mensen begraven (594 burgerslachtoffers en 11 Belgische militairen); 600 personen daarvan waren overleden in de Chartreuse.

Alle Belgische militairen die werden begraven in Neuville-sous-Montreuil (WO I maar ook WO II) werden na de oorlog gerepatrieerd naar Belgische (militaire) begraafplaatsen maar de stoffelijke resten van de burgerslachtoffers liggen nog steeds onder de graszoden van de koeienweide waarin de begraafplaats is veranderd sinds de jaren '60.

👉 De meeste oorlogsslachtoffers waren afkomstig uit de Westhoek (het enige onbezette deel van België tijdens WO I), onder meer 99 mensen afkomstig uit Groot-Poperinge en 95 mensen afkomstig uit Groot-Ieper. 

Verder ook mensen uit onder meer Londerzeel, Mechelen, Dendermonde, Diest, Werchter, Brussel, Antwerpen, Hasselt, ... 

Maar ook 15 personen geboren in Frankrijk en 2 personen geboren in Nederland werden begraven op de Belgische begraafplaats.

Gekwetsten, zieken, vluchtelingen (onder meer 12 kinderen waarvan 1 doodgeboren); in totaal 605 personen, van pasgeborenen tot 94 jaar oud, werden daar begraven.

👉 Men hoeft zich niet in te schrijven voor deelname aan deze herdenkingsplechtigheid maar om een idee te hebben van het aantal aanwezigen wordt vriendelijk gevraagd om een bevestiging te posten op Facebook of een mail te sturen naar joris.saerens.wo1@outlook.com.

Een herdenkingsprogramma in de Chartreuse wordt niet voorzien op die dag maar geïnteresseerden kunnen op eigen houtje een bezoek brengen aan de Chartreuse waar tijdens WO I een Belgisch militair/burgerhospitaal was met ongeveer 700 bedden. [Opgelet: Op 27 juni vindt de enige rondleiding met gids in de Chartreuse plaats om 14u30.]

🙏 Wij hopen veel aanwezigen te mogen verwelkomen bij deze herdenkingsplechtigheid op zaterdag 27 juni 2026 om 11 uur aan de Belgische begraafplaats in Neuville-sous-Montreuil zodat wij kunnen aantonen dat wij deze landgenoten, die overleden zijn in het buitenland tijdens de Eerste Wereldoorlog, niet vergeten zijn.

----------------------------------------------------

💻 Website: www.londerzeelwo1.wordpress.com

🔍 Het verhaal met foto's en tekst over de “vergeten” Belgische begraafplaats in Neuville-sous-Montreuil [nl.]: www.londerzeelwo1.wordpress.com/vergeten-begraafplaats/ 

🎥 Een boeiende en unieke video over "een vergeten geschiedenis" [nl. + fr.] [𝘊𝘰𝘳𝘳𝘦𝘤𝘵𝘪𝘦: 𝘰𝘱 𝘵𝘪𝘫𝘥𝘴𝘵𝘪𝘱 14𝘮22𝘴 𝘪𝘯 𝘥𝘦 𝘷𝘪𝘥𝘦𝘰 𝘷𝘦𝘳𝘵𝘦𝘭 𝘪𝘬 𝘥𝘢𝘵 𝘥𝘦 𝘊𝘩𝘢𝘳𝘵𝘳𝘦𝘶𝘴𝘦 𝘪𝘯 𝘥𝘦 𝘵𝘰𝘦𝘬𝘰𝘮𝘴𝘵 𝘮𝘪𝘴𝘴𝘤𝘩𝘪𝘦𝘯 𝘦𝘦𝘯 "𝘩𝘰𝘴𝘱𝘪𝘵𝘢𝘢𝘭" 𝘨𝘢𝘢𝘵 𝘸𝘰𝘳𝘥𝘦𝘯 𝘮𝘢𝘢𝘳 𝘪𝘬 𝘣𝘦𝘥𝘰𝘦𝘭𝘥𝘦 𝘦𝘪𝘨𝘦𝘯𝘭𝘪𝘫𝘬 "𝘩𝘰𝘵𝘦𝘭"]: https://www.youtube.com/watch?v=aRvQmWVlOvQ

🔍 Rapport van "Liste des Belges enterrés au Cimetière de l'Hôpital La Chartreuse" [nl. + fr.]: www.londerzeelwo1.wordpress.com/liste-des-belges-enterres-au-cimetiere/ 

🔍 Naslagwerk met informatie over "De 'vergeten' Belgische begraafplaats" en de Belgische aanwezigheid in de Chartreuse tijdens WO I [nl.]: www.londerzeelwo1.wordpress.com/de-vergeten-belgische-begraafplaats-in-neuville-sous-montreuil/

© Copyright afgehandeld door YouTube

Wanneer?

tot

Prijzen en voordelen

BasistariefGratis

Meer Begeleide uitstappen of rondleidingen